Z  rodinné kroniky Josef Konrád

*******

 

Povídání s Jitkou Hlaváčovou: Jak se žije na Palučinách
 

dětská základna v Palučinách

Při prohledávání internetu jsem narazil na tyto informace https://www.sachovepaluciny.cz/historie

Roku 1951 objevil chrudimský turistický oddíl cestou do Čejkovic hájenku v Palučinách. Tehdy se zrodila myšlenka vytvořit zde turistickou základnu, již se v rámci akcí Z podařilo zrealizovat. Mj. byl vyhlouben rybník a vystaven „krmelec“ a chatky, z nichž každá nesla jméno člověka, který se na ní nejvíce podílel.

Povídání s Jitkou Hlaváčovovou (náčelník Moudrá sova) ....po letech pár dalších informací:

To není přesné. v roce 1951 teprve vznikal v Chrudimi Krajský dům pionýrů a mládeže. Po vzniku turistického kroužku a fotografického kroužku, které vedl p.Chládek dle vyprávění byla při nějaké výpravě objevena hájenka v Janovicích.

 

Úvahy o tom získat ji pro činnost pionýrů turistů se vedly pár let, snad to byl rok 1954, ve kterém převedly lesy hájenku Domu pionýrů a práce nadšenců, pomoc vojáků, JZD. hasičů, sousedů přispěly k tomu, že se mohl v Palučinách uskutečnit první tábor podle zápisů v kronice v roce 1956 - 1957.

Všechny nejstarší dochované materiály jsem při rušení Palučin předala do Okresního archivu v Chrudimi.

 

Pokračovatelem myšlenky a činnosti je zapsaný spolek Palučiny - vznikl jako občanské sdružení Palučiny v r.2004. Už  jsme oslavili 15 let. Základna se srubem, krmelcem, maringotkou a dalšími táborovými stavbami(budovanými nadšenci, dobrovolníky a zálesáky z původních Palučin)  je za obcí Úherčice v lese na vlastním pozemku, kousek nad Kostelcem u Heřmanova Městce, kde žil a je pochován Jiří Chládek.

 

Šachové Palučiny vznikly na památku šachových táborů (s nimi je spojeno jméno p.E.Holasové z DDM a ved.šachových kroužků p.J.Hájka,)které Dům dětí pořádal v Palučinách. Souhlasili jsme s tím, že mohou používat v názvu slovo Palučinská šachová škola (protože i šachisti nemohli na roky v Palučinách zapomenout.

 

Je to všechno moc dávno, myslím, že každý, kdo Palučinami prošel. má své vzpomínky a zážitky, které nějak vypráví, lehce si je upravuje, ale to je přesně vznik legend a pohádek. Důležité je, abychom nepřestali s vyprávěním a abychom naučili děti poznávat historii i tu, kterou sami tvoříme. Protože naše činnost je motivována životem indiánů MÁME JEDNO INDIÁNSKÉ MOUDRO  - " Mysli na to. že jednou se staneš předkem  svých dětí, předkem jejich dětí i jejich dětí. Mysli na to při všem, co děláš."

Tolik moje krátké zavzpomínání, jinak by všechno bylo na dlouhé vyprávění a nejen moje.     zdraví Jitka Hlaváčová, náčelník Moudrá sova

 

Tímto děkuji za poskytnuté informace Moudré sově.